Perşembe, Eylül 29

Lazer Epilasyon Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Lazer Epilasyon Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

1. Bronz Tene Lazer Epilasyon Asla Yapılmaz

Bronz tenlere lazer epilasyon uygulanabilir. Bronz tenler için belli dalga boylarına sahip cihazlarla düşük dozlu parametreler kullanılarak bronz tene lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer epilasyon işlemi esnasında lazer ışınları kılların rengini veren melanin pigmenti tarafından emilmektedir ve bunu kıl köküne iletir. Kıl kökleride ısı enerjisine dönüşmekte ve kıl köklerini tahrip etmektedir. Lazer epilasyon etki mekanizması özetle bu şekilde işlemektedir. Melanin, cildinize rengini veren pigmenttir. Bronz tenlerde sadece cildin kendi orjinal rengine kıyasla daha yüksek oranda melanin bulunmaktadır. Laze repilasyon uygulaması bronz cilde uygulandığını esanda lazer ışınları ciltteki melanin tarafından emilir ve cilttre yanık gibi kötü görünen yan etkiler oluşturabilir. Bu şekilde yanlış bir uygulama viltte leke bırakabilir. Özellikle yoğun melanin emilimine sahip Alexandrite gibi cihazların yan etki oranı çok daha fazladır. Bu cihazlar ile brınz tene kesinlikle işlem yapılmamalıdır. Bu cihazlar ile cilde uygulama yapılmadan önce cilt renginini açılması beklenmelidir. Alexandrite’a göre hem etkili hemde bronz tene rahatlıkla işlem yapabilecek buz lazer ile rahat ve konforlu bir şekilde bronz tene lazer epilasyon yapılabilir. Buz lazer işlemi en güncel ve yüksek teknolojiye sahip olduğundan, risk oranı olmamakla birlikte, ağrısız ve konforlu bir yöntemdir. Bronz tene sahip kişiler tarafından buz lazer tercih edilmektedir.

Alma lazer firmasının ürettiği ve ülkemizde Buz Lazer™ olarak bilinen buz lazer epilasyon cihazları, diode dalga boyuna sahip olmakla birlikte alexandrite gibi dalga boyuna sahip cihazlardan farklıdır. Buz lazer melanin emilimi daha düşük seviye olup, cildi kademeli bir şekilde ısıtmakta ve cildin zarar görmesini engellemektedir. Brozn tene sahip kişiler özellikle güneş ile temaslarını kestikten 1 hafta sonra buz lazer epilasyon yaptırabilirler.

2. Lazer Epilasyon Çok Fazla Acıtır

Lazer epilasyon esnasında ciltte ısınma hissi ortaya çıktığından çok az bir acı duyulmaktadır. Bu acı anlıktır ve günümüzde kullanılan etkili soğutma yöntemlerine sahip lazer epilasyon cihazları sayesinde bu his oldukça minimize edilmiştir. Özellikle buz lazer epilasyon işlemi ile cildiniz-3 dereceye kadar soğutulduğundan bu his tamamen ortadan kalmaktadır.

3. Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar

Lazer epilasyon ksıırlık yapmaaz. Özellikle genital bölgeye yapılan uygulama işleminin kısırlık yaptığı söylentisini ortaya çıkartmıştır. Bu söylentinin ve yazılanların hiçbir bilimsel dayanağı olmamakla birlikte lazer epilasyon işleminin kısırlık yaptığına dair hiçbir şikayet ve bilimsel veri bulunamamıştır. Lazer epilasyon ışınları sadece cildin birkaç mm altına inip sadece kıl köklerini hedef almakta ve hiçbir organı veya buna bağlı bir alan veya alanları etkilememektedir.

4. Lazer Epilasyon Kansere Neden Olur

Lazer epilasyon kanser yapmaz. Lazer epilasyon ışını radyasyon ile karıştırılmamalıdır. Laze repilasyon işlemi esnasında ortaya çıkan ışın radyasyon asla içermemektedir. Lazer epilasyon cihazları 1997 yılından itibaren FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından denetlenmekte ve etkinliğini onaylı bir şekilde sürdürmektedir.

5. Lazer Epilasyon İnce Tüyler Üzerinde Etkili Değildir

Günümüzde kullanılan lazer epilasyon cihazları ince tüler üzerinden oldukça etkilidir. Özellikle buz lazer cihazı ile yapılan işlemlerde ince tüylerden kurtulabilirsiniz. Buz lazer diğer lazer epilasyon cihazlarına göre daha yüksek bir teknolojiye sahip olmakla birlikte in-motion tekniği ile hedeflenen noktaya doğru atışlarla etkili sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.

6. Lazer Epilasyon Açık Tenli Kişilerde Çok Daha Etkilidir

Günümüzde artık çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahip lazer epilasyon cihazları sayesinde tüm cilt tiplerine lazer epilasyon işleminin yapılması mümkündür. Yıllar önce ilk çıkan lazer epilasyon cihazları sadece açık ve koyu renkli kıllarda etkiliydi. Medikal alanda ortaya çıkan yenilikler ve yüksek teknolojiler sayesinde artık tüm kıl tüplerine ve cilt renklerine lazer epilasyon yapılmaktadır. Özellikle buz lazer cihazı ile tüm cilt tiplerine lazer epilasyon uygulanabilir. Buz lazer sahip olduğu patentli yüksek teknoloji sayesinde etkili bir şekilde lazer epilasyon işleminin yapılmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.